loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Ostrogi piętowe

Zapalenie rozcięgna podeszwowego zwane ostrogą piętową, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń stóp. Występuje najczęściej u osób starszych, narażonych na liczne deformacje stóp. Ostroga piętowa to początkowo uciążliwy ból, który pojawia się w skutek przeciążenia stóp, a z czasem postępuje i powoduje ból w trakcie chodzenia, a następnie w trakcie spoczynku.

Mechanizm powstawania ostrogi piętowej

Ostroga piętowa powstaje na wskutek zmian zapalno-zwyrodnieniowych przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej. Struktura ta ulega naprzemiennie rozciągnięciu i napięciu w trakcie każdego stawianego kroku. W wyniku występowania i utrzymywania się tych zmian dochodzi do powstania narośli kostnej z odłogów wapnia na guzie piętowym. Obciążenie jakie stanowi nasze ciało dla stóp, powoduje spłaszczenie łuku podłużnego, a to prowadzi do jeszcze większego rozciągnięcia rozcięgna podeszwowego, co z czasem skutkuje powstaniem ostrogi piętowej w tej okolicy. 

Ostroga piętowa może występować jedno lub obustronnie. Patogeneza powstawania tego schorzenia do dziś nie jest w pełni poznana. Leczenie to długotrwały i skomplikowany proces wymagający cierpliwości od pacjenta. 

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Za przyczyny wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego uważa się:

  • Pracę stojącą
  • Nadwagę
  • Nieodpowiednio dopasowane obuwie
  • Intensywny wysiłek fizyczny
  • Przeciążenia stóp
  • Niewygodne obuwie 

Diagnostyka

Rozpoznanie występowania ostrogi piętowej, najczęściej odbywa się za późno. Powstawanie stanu zapalnego początkowo nie daje o sobie znaku. Bardzo często pacjenci zgłaszają się z zapaleniem rozcięgna podeszwowego w momencie dużej tkliwości pięty. Jest to efekt podrażniania rozcięgna i istniejącego już stanu zapalnego poprzez powstałą narośl. W celu diagnostyki i potwierdzenia występowania ostrogi piętowej należy udać się do lekarza ortopedy, który po przeprowadzeniu odpowiednich testów palpacyjnych z pewnością skieruje pacjenta do dalszej diagnostyki obrazowej na zdjęcie RTG, rzadziej USG

Jak leczyć ostrogę piętową?

Jak już wspomniano leczenie ostrogi piętowej wymaga wiele cierpliwości. Jest to proces wymagający dużo wkładu własnego od pacjenta, w niektórych przypadkach może trwać nawet rok. Podstawowym typem leczenia ostrogi piętowej jest leczenie zachowawcze, a więc eliminacja występowania czynników sprzyjających powstawaniu schorzenia. Bardzo często jest to nie możliwe ze względu np. na rodzaj wykonywanej pracy (praca stojąca), czy też występowanie otyłości. Wśród metod leczenia stosuje się farmakoterapię, kinezyterapię oraz fizykoterapię w postaci zabiegów ultradźwięków oraz zabiegów laserem i jonoforezy. Czas oczekiwania na kompleksową rehabilitację bardzo często wynosi kilka miesięcy, a występujący ból utrudnia wykonywanie codziennych czynności, włącznie z odpoczynkiem. Należy pamiętać, że na odpowiednią rehabilitację ostróg piętowych składają się nie tylko zabiegi fizykalne, ale również ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu. 

W asortymencie sklepów medycznych A.Z.M. Medical, możemy znaleźć wiele produktów, stanowiących pomoc w procesie zwalczania bólu towarzyszącego ostrogom piętowym. W celu łagodzenia objawów bolesności pięty w skutek występowania ostrogi piętowej zaleca się stosowanie zimnych okładów. Zimno- ciepłe okłady przynoszą ulgę w przypadku wielu dolegliwości bólowych, a podwójna możliwość ich zastosowania oraz dostępność w kilku rozmiarach może okazać się przydatna nie tylko w trakcie leczenia ostrogi piętowej.

Kolejnym skutecznym sposobem łagodzącym dolegliwości bólowe jest stosowanie odpowiedniego obuwia. Zarówno obuwie ortopedyczne z odpowiednio dopasowaną wkładką, jak i same wkładki do obuwia przyniosą ulgę stopom w trakcie chodzenia. Obuwie ortopedyczne sprzyja prawidłowemu ustawieniu stopy co zapobiega ich dalszym deformacją. Odpowiednio dobrane wkładki profilaktyczne, podpiętki i półwkładki amortyzują stopę w trakcie chodzenia, dzięki czemu nie podrażniają miejsca objętego stanem zapalnym

 

Buty ortopedyczne

Istnieje również możliwość wykonania komputerowego badania stóp w celu dobrania i dopasowania indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Łagodzenie dolegliwości bólowych, możemy uzyskać również za pomocą OPASKI FS6. Opaska posiada sześć stref naprzemiennej kompresji, która ma oddziaływać na zwiększenie przepływu krwi w obrębie miejsca objętego stanem zapalnym. Odpowiednie dotlenienie tego miejsca zmniejsza odczucia bólowe. Opaskę można nosić pod skarpetą w ciągu dnia jak i w nocy. Opaska FS 6 zapewnia nam również wsparcie dla struktur stawu skokowego oraz ścięgna Achilessa. 

Ćwiczenia stóp w przypadku ostrogi piętowej 

Ćwiczenia przynoszące ulgę stopom obolałym zalecane również na salach rehabilitacyjnych mają na celu rozluźnienie napiętego rozcięgna podeszwowego stopy. W tym celu możemy stosować ćwiczenia z różnymi piłeczkami poprzez przystanięcie stopą na niej, a następnie jej przetaczanie pod stopą. Możemy stosować zarówno gładkie piłki jak i te z kolczystymi wypustkami. Piłki mogą być twarde oraz miękkie. Równie przydatny do tego rodzaju ćwiczeń okaże się wałek z wypustkami do masażu.

Wałek do masażu 

Do ćwiczeń możemy również stosować dysk sensomotoryczny, który pobudza krążenie dzięki kolczystym wypustkom oraz działa rozluźniająco na stronę podeszwową stopy. Pomocne również będą taśmy rehabilitacyjne, dzięki którym możemy wykonywać ćwiczenia rozciągające.

 

Wałek do masażu typu Orzeszek

W celu zachowania osiągniętego efektu w trakcie ćwiczeń stosuje się kinesiotaping, który ma na celu odciążenie rozcięgna podeszwowego stopy. 

Należy pamiętać, że tylko kompleksowa rehabilitacja może zmniejszyć ból towarzyszący zapaleniu rozcięgna podeszwowego. 

Opracowanie: lic. Bożena Siemieńska-Bakalarz  

Kategorie przydatne dla pacjenta: 

Piśmiennictwo:

A. Straburzyńska-Lupa, A. Kornacka; Zastosowanie ultradźwięków w leczeniu tzw. „ostrogi piętowej” w świetle badań własnych; Ortopedia Traumatologia

Rehabilitacja Vol. 7, Nr 1, 2005, 79-86 2. B. Marecki: Anatomia funkcjonalna, AWF, wyd. IV zmienione i poszerzone, Poznań 2004, s 132-134. 3.

Łukowicz, M. , Weber-Rajek, M. , Ciechanowska, K. , Włodarkiewicz, A.; Ocena skuteczności laseroterapii niskoenergetycznej i fonoforezy w leczeniu objawów ostrogi piętowej; Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna 2009 Vol. 15, nr 4 , 340-343