loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy



Ból odcinka szyjnego kręgosłupa

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa pojawia się u około 60-90% populacji, przeważnie między 25 ,a 60 rokiem życia. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego początkowo przebiegają bezobjawowo, z czasem dochodzi do ograniczenia zakresu ruchu w stawach oraz zmian zapalnych powodujących ból.

 

Ilustracja 1: Ból odcinka szyjnego kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego powstają na skutek licznych przeciążeń w obrębie tego odcinka kręgosłupa związanych z jego biomechaniką oraz budową anatomiczną. Przeciążenia najczęściej powstają w obrębie krążka międzykręgowego i są przyczyną różnych dolegliwości bólowych nazywanych ogólnie zespołem bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa. Badania przeprowadzone u osób z dolegliwościami bólowymi w obrębie szyi i karku u 90% ankietowanych pochodzą z powodu zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów międzykręgowych, chrząstek , a także samego krążka międzykręgowego. Za inne przyczyny powodujące ból tego odcinka uważa się zmiany powstałe na skutek urazów, procesów nowotworowych i zapalnych, osteoporozę.

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, wymagają komleksowej rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty oraz lekarza prowadzącego. Zbawienne skutki przeciwbólowe uzyskamy stosując zarówno zabiegi fizykalne jak i specjalistyczną terapię oraz rehabilitację ruchową. Należy pamiętać, że kompleksowa rehabilitacja to nie tylko ćwiczenia. To również stosowanie odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. W przypadku dolegliwości bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa zaleca się stosowanie kołnierzy ortopedycznych. W zależności od rodzaju uszkodzenia wyróżniamy trzy rodzaje ortez odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy do nich kołnierz miękki typu Schantza, kołnierz półsztywny typu Florida oraz kołnierz sztywny Philadelphia najczęściej stosowany do całkowitego unieruchomienia odcinka szyjnego, głównie przez ratowników medycznych.

 

Ilustracja 2: Kołnierz Schantza.

 

Ilustracja 3: Kołnierz półsztywny typu Florida.

 

Ilustracja 4: Kołnierz ortopedyczny sztywny typu Philadephia.

 

Ilustracja 5: Orteza czaszkowa typu Halo.

Większość zmian w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, spowodowane są znacznym rozwojem cywilizacyjno technologicznym. Praca przed komputerem, nałogowe korzystanie z smartfonów, zwiększona liczba wypadków komunikacyjnych, a przede wszystkim brak odpowiedniej aktywności fizycznej przyczyniają się do powstawania zmian nie tylko w obrębie odcinka szyjnego ale również całego kręgosłupa. Badania ukazują, że u ponad 90% chorych stwierdza się wyraźne zmiany w obrębie odcinka szyjnego już na badaniu radiologicznym, wynikające z utrzymywania nieergonomicznych pozycji odcinka szyjnego kręgosłupa. Ból szyi i karku częściej występuje u kobiet ze względu na słabiej funkcjonujący gorset mięśniowy odcinka szyjnego.

Ilustracja 6: Zła pozycja ciała podczas pracy przed komputerem

Ilustracja 7: Syndrom sms-owej szyi powodujący zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa

W asortymencie naszych sklepów medycznych w Krakowie istnieje możliwość dobrania odpowiednich poduszek, podkładek lub podpórek. Podkładki oraz podpórki zapewniają ergonomiczne ustawienie kręgosłupa lędźwiowego w trakcie pozycji siedzącej. Odciążają mięśnie przykręgosłupowe wpływając znacząco na naszą postawę.

Ilustracja 8: Poduszka lędźwiowa.

Ilustracja 9: Podkładka ergonomiczna kręgosłupa.

Na bóle odcinka szyjnego kręgosłupa uskarżają się rownież osoby, które bardzo często przebywają w długich podróżach, zarówno w przestrzeni lądowej jak i powietrznej. Doskonałym rozwiązaniem i ulgą dla obolałych mięśni karku jest stosowanie poduszek przeznaczonych do podróży. Wykonane z pianki leniwej doskonale dopasowywują się do podróżników. Poduszka to nie tylko narzędzie do zdrowego snu, to również doskonały towarzysz odpoczynku. Stosowanie różnego rodzaju półwałków oraz wałków sprzyja zredukowaniu bólu kręgosłupa.

Ilustracja 10: Poduszka podrózna

Ilustracja 11: Poduszka wałek.

Niestety ból odcinka szyjnego bardzo często dokucza pacjentom w nocy. Wielokrotnie złe ustawienie kręgosłupa w trakcie snu powoduje różne nie przyjemne dolegliwości kolejnego dnia, takie jak ból głowy, czy też cierpnięcie kończyn górnych. Należy pamiętać, że zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednia aktywność oraz zbilansowana dieta, ale także higiena snu. Sen odgrywa kluczową rolę w zachowaniu odpowiedniego stanu zdrowia człowieka. Wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również odgrywa ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowia. Należy pamiętać że sen stanowi średnio minimum 7 godzin dziennie naszego czasu.

Ilustracja 12: Kobieta w trakcie snu.

Zdrowy sen, to nie tylko odpowiednio dobrany materac, to także odpowienia poduszka. Na rynku istnieje wiele modeli poduszek zarówno popularnych wypełnionych pierzem jak i bardziej nowoczesnych mniej znanych z wypełnieniem z łuską gryki. Odpowiednio dobrana poduszka, zapewni nam optymalne ułożenie kręgosłupa i odciążenie go, po ciężkim dniu pracy. Popularne i przynoszące duże rezultaty w uldze bólowi są poduszki ortopedyczne zwane również rehabilitacyjnymi. Poduszki te najczęściej wykonane są z pianki politeuranowej, która doskonale dopasowuje się oraz zapewnia odpowiednią wentylację, a także z pianki termoplastycznej, która pod wpływem naszego ciała dopasowywuje się do pozycji naszego kręgosłupa w trakcie snu.

Poduszka ortopedyczna ma na celu zachowanie lordozy szyjnej w trakcie snu, zmniejszenie napięcia mięśni szyi i karku, odpowiednie odciążenie krążków międzykręgowych, co przyczynia się do uzyskania szybszego stanu relaksacji, a co za tym idzie uzyskania odpowiedniego snu i lepszego samopoczucia po przebudzeniu. Poduszki ortopedyczne dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu oraz materiałowi, z którego są wykonane idealnie dopasowywują się do naszego kręgosłupa.

Ilustracja 13: Ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa na nie odpowiedniej poduszce oraz prawidłowe ustawienie na poduszce.

Zakup poduszki ortopedycznej nie wymaga specjalnych dopasowań, tak naprawdę najważniejsze jest to, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Istnieją poduszki przeznaczone dla osób preferujących sen na wznak, na boku, a nawet na brzuchu. Stosowanie poduszek ortopedycznych nie ma żadnych przeciwwskazań poza całkowitym unieruchomieniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Istnieją również modele dla kobiet w ciąży oraz niemowląt, które służą poprawnemu ułożeniu kręgosłupa podczas snu. Istnieją również poduszki przeznaczone dla osób często przebywających w podróży, a także do codziennego wypoczynku.

W ofercie sieci naszych sklepów fizjoterapeuta pomoże dobrać dla Państwa najlepszą poduszkę, która przyniesie ulgę dla nadwyrężonego kręgosłupa oraz będzie idealnym działaniem profilaktycznym w dążeniu do zdrowia.

Ilustracja 14: Poduszka ortopedyczna profilowana do snu na wznak oraz na boku.

Ilustracja 16: Poduszka ortopedyczna dla osób śpiących na brzuchu.

Ilustracja 15: Poduszka profilowana do snu na wznak oraz na boku z dodatkowym wycięciem na bark.

Ilustracja 17: Poduszka ortopedyczna dla niemowląt.

W asortymencie naszych sklepów mogą Państwo również zakupić różnego rodzaju sprzęty do ćwiczeń oraz relaksacji mięśni przykręgosłupowych. Regularne ćwiczenia fizyczne z pewnością przyniosą ulgę w dolegliwościach bólowych, a także będą korzystnie wpływać na wzmocnienie mięśni grzbietu i karku. Działanie przeciwbólowe uzyskamy również stosując kompresy zarówno na zimno w przypadku stanów zapalnych i obrzęków, a także na ciepło. W kompleksowej fizjoterapii w leczeniu bólów kręgosłupa szyjnego, w łagodzeniu dolegliwości skutecznie działają również taśmy kinesiology tape.

Ilustracja 18: Kompres żelowy ciepło/zimno.

Ilustracja 19: Taśmy kinesiotaping.

Ilustracja 20: Taśmy do ćwiczeń

Ilustracja 21: Dynamiczna poduszka DYNA PAD.

 

Opracowała: mgr fizjoterapii Bożena Siemieńska-Bakalarz Piśmiennictwo:

1.Edyta Mikołajczyk, Agnieszka Jankowicz-Szymańska, Grażyna Guzy,Tomasz Maicki "Wpływ kompleksowej fizjoterapii na stan funkcjonalny pacjentek z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa" ;Hygeia Public Health 2013, 48(1): 73-79 .

2.Sebastian Chrzan, Marta Wolanin, Rafał Sapuła, Marta Soboń, Krzysztof Marczewski; "Wpływ masażu leczniczego na wybrane aspekty towarzyszące zespołowi bólowemu szyjnego odcinka kręgosłupa"; Hygeia Public Health 2013, 48(1): 59-63 .

3.Rudzińska A, Nowotny-Czupryna O, Knapik H. Ocena znajomości i stosowania zasad profilaktyki zespołów bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa w życiu codziennym kobiet. Fizjoter Pol 2002, 2(1): 6-10

4.Dobrogowski J, Dutka J. Zespoły bólowe narządu ruchu. Terapia 2004, 10(157): 36-41