loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Gorsety (podpórki) lędźwiowo-krzyżowe - czym są i kiedy się stosuje?

Czy wiesz, że gorset dynamiczny może zapobiec postępującym wadom kręgosłupa? Wczesna diagnostyka i zastosowanie gorsetu pomaga w zatrzymaniu zmian i ustabilizowaniu postawy. Gorset na kręgosłup skoryguje ustawienie tułowia względem miednicy u dzieci i nastolatków - kiedy kręgosłup jest jeszcze na tyle plastyczny, że można wpłynąć na jego rozwój. 

 

gorset-ledzwiowo-krzyzowy

Gorset na kręgosłup a korekcja wad u dzieci

Jeśli u dzieci lub młodzieży będącej na etapie dojrzewania i rozwoju kości, zdiagnozuje się wadę kręgosłupa, trzeba szybko podjąć działania korygujące. W wielu przypadkach skuteczna będzie po prostu gimnastyka korekcyjna, jednak przy poważnych wadach (klasyfikowanych jako wygięcie przekraczające 20 stopni), warto zastosować stabilizator. Na etapie dojrzewania kręgosłup jest podatny na zmiany i właściwe kształtowanie. Stabilizacja kręgosłupa przy pomocy ortezy obejmuje noszenie jej przez prawie całą dobę. Gorset ortopedyczny wdraża się przede wszystkim u osób borykających się z problemami:

  • skoliozy (boczne skrzywienie), 
  • kifozy (wygięcie kręgosłupa w tył - odcinek piersiowy), 
  • lordozy (wygięcie kręgosłupa w przód - odcinek lędźwiowy). 

Rehabilitacja kręgosłupa po urazie u dorosłych

Dorośli noszą gorset ortopedyczny po urazie lub wypadku - w czasie rehabilitacji. Orteza ma unieruchomić niektóre ruchy kręgosłupa - np. odwrócenie się w bok czy zgięcia. Dostępne są modele elastyczne, wykonane np. z dzianiny hipoalergicznej, pozwalającej skórze oddychać. Skuteczność stabilizacji może zostać wzmocniona dzięki użyciu gum, które się krzyżują, a także wyprofilowanym stalkom ortopedycznym. Takie rodzaje gorsetów możesz kupić np. w sklepie medycznym AZM Medical w Krakowie. 

Sposób na bóle lędźwiowo-krzyżowe i profilaktyka sportowców

Nadwyrężenie kręgosłupa i mięśni może doprowadzić do dolegliwości bólowych, które zminimalizuje gorset ortopedyczny. Przyczynami bólów są często: niewłaściwe pozycje podczas siedzenia i snu, noszenie zbyt ciężkich rzeczy, mała aktywność fizyczna. Ortezy tułowia przydają się też sportowcom (np. sztangistom), którzy chcą ochronić kręgosłup i zmniejszyć ewentualne ryzyko przeciążeń. Warto pamiętać, że wybór gorsetu powinien być zawsze konsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą. Gotowy gorset można kupić w sklepie medycznym lub ortopedycznym, wybierając spośród dostępnych już modeli. 

Stabilizacja kręgosłupa przy pomocy gorsetu

Gorset ortopedyczny ma na celu poprawę kondycji kręgosłupa. Może być stosowany przez dzieci, młodzież i dorosłych, po wskazaniu medycznym i indywidualnym dopasowaniu przez lekarza i fizjoterapeutę. Gorset dynamiczny może korygować wadę, łagodzić bóle lub chronić kręgosłup w trakcie wykonywania dyscyplin sportowych. Im wcześniej zdiagnozujemy problem i wdrożymy leczenie, tym lepszy efekt osiągniemy.