loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Jak zakładać pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe - jak je zakładać prawidłowo

Pewnie zastanawiasz się jak zakładać pończochy uciskowe, aby skutecznie uśmierzyć obrzęk i ból nóg? Nie tylko pończochy na żylaki pomogą Ci zwalczać problemy krążeniowe, ale także podkolanówki uciskowe czy rajstopy przeciwżylakowe. Idealnie dopasowane produkty ułatwiają codzienne funkcjonowanie i przyniosą ulgę zmęczonym nogom. Na jaki produkt warto się zdecydować i jak je zakładać prawidłowo? Sprawdź, dlaczego działania profilaktyczne są skuteczną formą terapii żylaków! 

Pończochy uciskowe - co to jest?

Ponczochy uciskowe

Pończochy uciskowe są produktami przeciwżylakowymi, które zapobiegają rozwijaniu się choroby. Oczywiście jest to tylko jedna z wielu metod przeciwdziałających pogłębianiu się problemów z żylakami. Co więcej, pończochy na żylaki to prosty, niedrogi i przede wszystkim nieinwazyjny sposób na walkę z niewydolnością żylną. Inne produkty, które dbają o krążenie żylne to:

  • skarpetki uciskowe,
  • podkolanówki uciskowe,
  • rajstopy uciskowe.

Jak prawidłowo zakładać pończochy uciskowe?

Jak zakładać pończochy uciskowe i na co zwracać uwagę, aby nasze nogi czuły się komfortowo? Zanim pacjent zdecyduje się na zakup pończoch, rajstop lub skarpet uciskowych powinien skonsultować problemy żylne ze specjalistą. Lekarz po diagnozie zaleci zakup odpowiedniego produktu lub skieruje pacjenta na inne formy leczenia obrzęków nóg. Zadaniem lekarza jest wskazanie pacjentowi stopnia ucisku rajstop czy podkolanówek na nogach. Dlaczego ucisk jest tak ważny? To dzięki niemu przepływ krwi przyspiesza i szybciej opróżnia naczynia żylne. Podkolanówki na żylaki, skarpetki uciskowe i pończochy przeciwżylakowe dobrze jest nosić w cieplejsze pory roku. Z kolei zimą lepiej sprawdzą się rajstopy uciskowe

Jeśli wybraliśmy już produkt, jak zatem prawidłowo go zakładać? Zwróćmy uwagę na to, by pończochy precyzyjnie leżały na nogach. Muszą być idealnie dopasowane. Materiał nie powinien odstawać od skóry. Podczas zakładania rajstop czy pończoch należy uważać, aby nie uszkodzić splotu materiału. Warto przygotować materiał na ułożenie stopy w pończosze, a następnie rozwijać materiał na całej długości nóg. Całą czynność dobrze jest wykonać bez pośpiechu i ciągnięcia tkaniny na siłę. Pończocha rozprostuje się na nodze, a Ty możesz wygładzić fałdki. 

Jak zdejmować pończochy uciskowe?

Skoro wiemy już, jak zakładać pończochy uciskowe, przyszedł czas na wskazówki dotyczące ich poprawnego zdejmowania! Trzeba pamiętać, że podstawowe zasady zakładania i zdejmowania produktów przeciwżylakowych pozwolą Ci cieszyć się przez długi czas ich medycznymi właściwościami. Aby poprawnie zdjąć pończochy uciskowe, należy złapać materiał i delikatnie ściągać go w dół. Tutaj również nie jest wskazany pośpiech. Pończochy zdejmujemy powoli, aby materiał nie uległ zniszczeniu. 

Pończochy uciskowe - skutki uboczne

Aby pończochy uciskowe spełniły swoje zadanie, muszą być prawidłowo dobrane do dolegliwości i stopnia zaawansowania choroby żylnej nóg. Nieodpowiednie produkty wywołują skutki uboczne, takie jak:

  • niewłaściwy przepływ krwi,
  • powstawanie nowych pajączków i siniaków,
  • gorsza niewydolność żylna.

Podsumowanie

Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo wskazówek dotyczących profilaktyki. Zadbaj o swoje nogi i zdrowe krążenie! Nasz sklep medyczny Kraków oferuje różne produkty lecznicze, które przeciwdziałają rozwojowi chorób krążenia. Sprawdź je!