Konsultant medyczny online
Sklep dyżurny Focha 33
Dział Handlowy
Ból odcinka szyjnego kręgosłupa pojawia się u około 60-90% populacji, przeważnie między 25 a 60 rokiem życia. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego początkowo przebiegają bezobjawowo, z czasem dochodzi do ograniczenia zakresu ruchu w stawach oraz zmian zapalnych powodujących ból. Większość zmian w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, spowodowane jest znacznym rozwojem cywilizacyjno technologicznym. Praca przed komputerem, nałogowe korzystanie ze smartfonów, zwiększona liczba wypadków komunikacyjnych, a przede wszystkim brak odpowiedniej aktywności fizycznej przyczyniają się do powstawania zmian nie tylko w obrębie odcinka szyjnego ale również całego kręgosłupa. Dla takich osób zalecane jest stosowanie poduszek zarówno ortopedycznych podczas snu jak i ergonomicznych, odciążających odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz wymuszających prawidłową postawę ciała również w odcinku szyjnym
Niestety ból odcinka szyjnego bardzo często dokucza pacjentom w nocy. Wielokrotnie złe ustawienie kręgosłupa w trakcie snu powoduje różne nieprzyjemne dolegliwości kolejnego dnia, takie jak ból głowy, czy też cierpnięcie kończyn górnych.
Zdrowy sen, to nie tylko odpowiednio dobrany materac, to także odpowiednia poduszka. Na rynku istnieje wiele modeli poduszek zarówno popularnych wypełnionych pierzem jak i bardziej nowoczesnych mniej znanych z wypełnieniem z łuską gryki.
Poduszka lędźwiowa LUMBAR SUPPORT
Poduszka ortopedyczna ma na celu zachowanie lordozy szyjnej w trakcie snu, zmniejszenie napięcia mięśni szyi i karku, odpowiednie odciążenie krążków międzykręgowych, co przyczynia się do uzyskaniaszybszego stanu relaksacji, a co za tym idzie uzyskania odpowiedniego snu i lepszego samopoczucia po przebudzeniu. Poduszki ortopedyczne dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu oraz materiałowi, z którego są wykonane idealnie dopasowywują się do naszego kręgosłupa.
Ergonomiczna podpórka pod plecy
Zakup poduszki ortopedycznej nie wymaga specjalnych dopasowań, tak naprawde najważniejsze jest to w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Istnieją poduszki przeznaczone dla osób preferujących sen na wznak, na boku, a nawet na brzuchu. Stosowanie poduszek ortopedycznych nie ma żadnych przeciwwskazań poza całkowitym unieruchomieniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Istnieją również modele dla kobiet w ciąży oraz niemowląt, które służą poprawnemu ułożeniu kręgosłupa podczas snu.
W ofercie sieci naszych sklepów medycznych w Krakowie fizjoterapeuta pomoże dobrać dla Państwa najlepszą poduszkę, która przyniesie ulgę dla nadwyrężonego kręgosłupa oraz będzie idealnym działaniem profilaktycznym w dążeniu do zdrowia
W asortymencie naszych sklepów istnieje możliwość dobrania odpowiednich poduszek, podkładek lub podpórek. Podkładki oraz podpórki zapewniają ergonomiczne ustawienie kręgosłupa lędźwiowego w trakcie pozycji siedzącej. Odciążają mięśnie przykręgosłupowe wpływając znacząco na naszą postawę.
Na bóle odcinka szyjnego kręgosłupa uskarżają się również osoby, które bardzo często przebywają w długich podróżach, zarówno w przestrzeni lądowej jak i powietrznej. Doskonałym rozwiązaniem i ulgą dla obolałych mięśni karku jest stosowanie poduszek przeznaczonych do podróży. Wykonane z pianki leniwej doskonale dopasowywują się do podróżników. Poduszka to nie tylko narzędzie do zdrowego snu, to również doskonały towarzysz odpoczynku. Stosowanie różnego rodzaju półwałków oraz wałków sprzyja zredukowaniu bólu kręgosłupa.
Kategorie przydatne dla pacjenta:
Opracowała: mgr fizjoterapii Bożena Siemieńska-Bakalarz
Piśmiennictwo:
1.Edyta Mikołajczyk, Agnieszka Jankowicz-Szymańska, Grażyna Guzy,Tomasz Maicki "Wpływ kompleksowej fizjoterapii na stan funkcjonalny pacjentek z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa" ;Hygeia Public Health 2013, 48(1): 73-79 .
2. Sebastian Chrzan, Marta Wolanin, Rafał Sapuła, Marta Soboń, Krzysztof Marczewski; "Wpływ masażu leczniczego na wybrane aspekty towarzyszące zespołowi bólowemu szyjnego odcinka kręgosłupa"; Hygeia Public Health 2013, 48(1): 59-63 .
3.Rudzińska A, Nowotny-Czupryna O, Knapik H. Ocena znajomości i stosowania zasad profilaktyki zespołów bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa w życiu codziennym kobiet. Fizjoter Pol 2002, 2(1): 6-10 4.Dobrogowski J, Dutka J. Zespoły bólowe narządu ruchu. Terapia 2004, 10(157): 36-41