loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział HandlowyOrtezy - rodzaje, zastosowanie i funkcje

Czy wiesz, że noszenie ortezy może skutecznie przyspieszyć powrót do normalnej, codziennej aktywności? Przeciążenia i skręcenia stawów, ostre i przewlekłe bóle, kontuzje kończyn dolnych lub górnych - to tylko niektóre wskazania do stosowania tego typu produktów. Jak działają ortezy? Jak dobrać odpowiedni model? Czy ortezy można kupić na NFZ? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działają ortezy?

Orteza to inaczej aparat, który stabilizuje stawy lub odcinek ciała. Te środki pomocnicze, ze względu na konstrukcję podzielić można na trzy rodzaje:

 • sztywne,
 • półsztywne,
 • elastyczne.

Ich zadaniem jest stabilizacja stawu i pozbycie się obrzęku spowodowanego uszkodzeniem, a także zmniejszenie ryzyka ponownego urazu i dolegliwości bólowych. Ortezy stosuje się u dzieci i dorosłych, a także sportowców zarówno prewencyjnie, doraźnie w przypadku urazu, jak i korekcyjnie.

Jakie są rodzaje ortez?

Z uwagi na funkcję, którą pełnią, ortezy dzielą się na:

 • stabilizujące - zapewniają stabilizację stawu po operacji lub urazie, limitują zakres ruchu
 • kompensacyjne - wspierające mobilność DAFO (ang. dynamiczna orteza obejmująca staw skokowy i stopę),
 • kompresyjne - stosowane profilaktycznie w celach ochronnych,
 • korekcyjne - np. pooperacyjne.

Ortezy stosuje się w celu unieruchomienia lub limitowania zakresu ruchu różnych części ciała: 

 • głowy - np. ortezy czaszkowe;
 • szyi - np. kołnierze i ortezy odcinka szyjnego;
 • kończyn górnych - np. ortezy na palce, ortezy nadgarstka, ortezy stawu łokciowego, ortezy na bark;
 • tułowia - np. gorsety ortopedyczne, prostotrzymacze, ortezy;
 • kończyn dolnych - np. ortezy stawu skokowego, ortezy kolanowe, ortezy stopy, ortezy stawu biodrowego.

Wskazaniem do noszenia ortezy są m.in. wady postawy, rekonwalescencja po operacji, profilaktyka urazów, przy złamaniach, skręceniach i urazach, a także zmianach zwyrodnieniowych.

Jak dobrać ortezę?

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? Postaw na wysokiej jakości produkty od sprawdzonych producentów, ale pod żadnym pozorem nie wybieraj jej sam! Źle dopasowana orteza może mieć wpływ na pogorszenie funkcji oraz wydłużenie procesu leczenia. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności lub uprawiania sportu, pierwszym krokiem powinno być skorzystanie z porady specjalisty - ortopedy, który zaleci (lub odradzi) korzystanie z ortezy. Aby dobrze dobrać ortezę, niezbędna jest także fachowa pomoc przy dopasowaniu specjalistycznego sprzętu. Sklepy Medyczne AZM Medical oferują dobór ortezy do indywidualnych potrzeb przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów i inżynierów biomedycznych w punktach stacjonarnych w Krakowie.

Ortezy na NFZ

Przy zakupie sprzętu medycznego nie zawsze musisz płacić pełną kwotę - lekarz specjalista, tj. ortopeda lub chirurg wypisać może zlecenie na dofinansowanie na niezbędny przedmiot ortopedyczny lub pomocniczy. Chcesz kupić ortezy w Krakowie na NFZ? Zapraszamy do punktów stacjonarnych AZM Medical, w których udzielimy wszelkich informacji dotyczących refundacji. Oferujemy wysokiej jakości ortezy stawu skokowego, ortezy stawu biodrowego, a także ortezy kończyny górnej, tułowia, głowy i szyi, które wykwalifikowany specjalista bezpłatnie dobierze do indywidualnych potrzeb. Zadbaj o swoje zdrowie z AZM Medical!