loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Orteza tułowia - co to jest i jak stosować?

Jest wiele akcesoriów ortopedycznych, które określa dość ogólne pojęcie - orteza tułowia. Co to jest i w jakich sytuacjach najczęściej jest wykorzystywana? Coraz więcej osób narzeka na dolegliwości ze strony kręgosłupa – to zarówno problemy z postawą, jak i inne, poważniejsze schorzenia, w których terapeutyczne działanie może przynieść właśnie orteza tułowia. Jak stosować i kiedy ją stosować? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Orteza tułowia — co to jest?

Orteza to dość szerokie pojęcie. Można jednak uogólnić i uznać, że jest to rodzaj profesjonalnego stabilizatora, który w zależności od rodzaju i wskazań medycznych:

  • Usztywnia
  • Unieruchamia
  • Koryguje
  • Kompresuje

Najważniejszym zadaniem ortezy tułowia jest utrzymanie danej części ciała (w tym przypadku najczęściej kręgosłupa) w określonej, zalecanej pozycji. Jednak w zależności od typu skoszenia, może być to również kompresja mięśni i otaczających ich tkanek. Te i kilka innych właściwości ma właśnie orteza tułowia. Zastosowanie stabilizatora jest uzależnione od rodzaju dolegliwości, a co za tym idzie – od typu ortezy.

Rodzaje ortezy tułowia

Jak już wspomniano, ortezy tułowia to dość szeroka gama produktów o wielu terapeutycznych zastosowaniach. Pamiętaj, że noszenie stabilizatora zawsze powinno wynikać ze wskazań medycznych, po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów ortez tułowia.

Gorset ortopedyczny

Orteza tułowia - co to jest i jak stosować?Gorset ortopedyczny, taki jak np. gorset lędźwiowo-krzyżowy Spinactive wg. Williamsa to orteza tułowia, która ma za zadanie utrzymywać kręgosłup w określonej pozycji. W zależności od wieku pacjenta i rodzaju schorzenia stosuje się stabilizatory o nieco innych funkcjach. Te najbardziej zaawansowane można wykonywać na specjalne zamówienia. Gorset ortopedyczny jest również często wykorzystywany w przypadku korygowania wad kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Gorset ortopedyczny mogą jednak stosować i nierzadko stosują, również starsi pacjenci – osoby po przebytych urazach i zabiegach kręgosłupa, chorzy z przepukliną, czy zaawansowanymi wadami postawy.

Pas ortopedyczny

Pas ortopedyczny może być stosowany zarówno przez osoby, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi w obrębie odcinka lędźwiowego, jak też przez pacjentów ze stanami zapalnymi, czy przepukliną. Pas ortopedyczny jest zwykle dość szeroki i bardzo elastyczny. Poprzez kompresję poprawia postawę, przyspiesza proces regeneracji tkanek i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Prostotrzymacz

Prostotrzymacz, taki jak np. prostotrzymacz Spincare Extensor to korektor postawy, który ma zadanie utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa niezależnie od pozycji (stojącej, siedzącej). Noszenie prostotrzymacza redukuje dolegliwości bólowe wynikające z niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa w ciągu dnia. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które garbią się podczas siedzenia przy komputerze. Prostotrzymacz dla dzieci może być jednym z zalecanych elementów korygowania wad ich postawy jeszcze na wczesnym etapie życia.

Pajączek na plecy

Pajączek to bardzo prosty stabilizator, który działa głównie prewencyjnie – ma za zadanie zapobiegać złym nawykom posatwy - garbieniu się. Pajączek to popularny korektor postawy zarówno wśród dzieci, jak i u dorosłych. Jest dyskretny – można nosić go pod ubraniem. Pajączki na plecy są zwykle niedrogie i ogólnodostępne.

Jak widzisz, w zależności od rodzaju ortezy tułowia, zastosowanie się jej zmienia. Najbardziej zaawansowaną grupą stabilizatorów tułowia są gorsety ortopedyczne. Pozostałe produkty, takie jak pajączki i prostotrzymacze mogą z powodzeniem pełnić funkcję prewencyjną. Z kolei elastyczne pasy docenią osoby zmagające się z bólami kręgosłupa – szczególnie tymi, które pojawiają się na odcinku lędźwiowym.

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości, profesjonalne ortezy tułowia i gorsety ortopedyczne. To produkty sprawdzonych i polecanych marek. Znajdziesz w niej wiele dostępnych gorsety, prostotrzymacze, pasy, a także zaawansowane modele, takie jak np. orteza tułowia ósemkowa Silver Line. Sprawdź je koniecznie i postaw na najlepsze akcesoria dla gwarancji jeszcze lepszego komfortu i wygody noszenia!