loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Orteza stopowo-goleniowa czy gips?

Orteza stopowo-goleniowa to stabilizator stopy i nogi, będący alternatywą dla gipsu. Urazy w postaci złamań lub pęknięć kości, a także zerwanych więzadeł można leczyć ortezą. To rozwiązanie sprzyja zachowaniu higieny, większego komfortu i przede wszystkim - skuteczności w przywracaniu zdrowia.

ORTEZA STOPOWO-GOLENIOWA PNEUMATIC WALKER AIRSELECT ELITE, Medicast
ORTEZA STOPOWO - GOLENIOWA AIRSELECT SHORT Medicast
ORTEZA STOPOWO-GOLENIOWA VACOped Diabetic
ORTEZA STOPOWO-GOLENIOWA VACOped

Jakie zalety ma orteza stopowo-goleniowa?

Skoro gips był z powodzeniem używany przez dziesiątki lat, to dlaczego coraz częściej odchodzi się od tego sposobu stabilizowania ciała przy urazach? Czy orteza zamiast gipsu to rozwiązanie dla wszystkich? Najważniejsze zalety stosowania ortezy, o których warto pamiętać to: 

  • utrzymanie higieny - gips nosi się często przez kilka tygodni bez możliwości zdjęcia go, ortezę stopowo-goleniową można natomiast zdjąć w dowolnej chwili,
  • lekkość - w porównaniu do gipsu to bardzo duża różnica, wpływająca na codzienną wygodę,
  • lepsze napięcie mięśni - orteza nie blokuje fizjologicznego napięcia mięśni i nie przyczynia się do tego, że przestają one odbierać bodźce z zewnątrz - tak dzieje się niestety pod gipsem,
  • łatwiejsza rehabilitacja - orteza daje tę możliwość, dzięki czemu pacjent wcześniej odzyskuje sprawność. 

W skrajnych sytuacjach założenie gipsu może skutkować nadmiernym uciskiem nerwów, niedowładami lub nawet martwicą skóry. Orteza stopowo-goleniowa zamiast gipsu jest dobra zarówno dla dorosłych pacjentów, jak i dla dzieci.

Orteza zamiast gipsu

Na rynku medycznym dostępne są ortezy pneumatyczne i ortezy typu Walker. Ortezy pneumatyczne cechują się tym, że wymagają dopompowania powietrza w celu wypełnienia wszystkich wolnych przestrzeni między ortezą a nogą. Orteza Walker jest z kolei rodzajem buta ortopedycznego, w którym można chodzić przez cały dzień - bez ryzyka otarć i przeciążeń. Orteza Walker zalecana jest np. w terapiach pooperacyjnych, przy kilkukrotnych skręceniach kostki oraz stawów skokowych, leczeniu pęknięcia ścięgna Achillesa i wszelkich urazach kości śródstopia. Dzięki miękkości materiału, dochodzi też do redukcji bólu. Asortyment sklepów medycznych A.Z.M. Medical oferuje m.in. właśnie takie, wysokiej jakości ortezy stopowo-goleniowe pneumatyczne lub typu Walker. Są dostępne w różnych rozmiarach, co umożliwia pacjentom indywidualne dopasowanie. Wyróżniają się dużą wytrzymałością przy zachowaniu lekkości materiału.

Ortezy stopowo-goleniowe a refundacja NFZ

Orteza stopowo-goleniowa może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia - również w sklepie A.Z.M. Medical w Krakowie. Dofinansowanie na ortezę uzyskuje się przez wizytę u specjalisty, którym może być: ortopeda, lekarz rehabilitacyjny, specjalista fizjoterapii, chirurg, neurolog i reumatolog. To właśnie dzięki grupie tych osób możemy otrzymać zlecenie na dofinansowanie. Pierwszym krokiem jest jednak umówienie się z lekarzem rodzinnym, wystawiającym skierowania do wymienionych specjalistów.