loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Orteza po rekonstrukcji ACL - rola ortezy w leczeniu pooperacyjnym

Na uraz ACL często narażeni są sportowcy, którzy uprawiają sporty, takie jak piłka nożna, ręczna czy koszykówka. Orteza po rekonstrukcji ACL usztywnia oraz stabilizuje kolano, co pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia po doznanej kontuzji lub urazie. Jest to również ważny element profilaktyki pooperacyjnej. Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, pozwala przywrócić stabilność w kolanie oraz zmniejsza ryzyko zwyrodnienia i następnych urazów stawu.

 

Pierwsze kroki po rekonstrukcji ACL

Po jakim czasie od rekonstrukcji ACL można chodzić? Już w 1.-2. dobie po operacji, można próbować stawiać pierwsze kroki. Mniej więcej 3-4 tygodnie po zabiegu można chodzić, wspomagając się kulami łokciowymi i z założoną na kolano ortezą. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL to stopniowa pionizacja i ćwiczenia czynnych kończyn, poza operowaną. Zadaniem fizjoterapeuty jest asekuracja chorego podczas, gdy porusza się o kulach oraz pokazanie pacjentowi, jak założyć ortezę. 

Jak długo nosić ortezę po rekonstrukcji ACL

Sporo osób zastanawia się - kiedy najlepiej odstawić kule po rekonstrukcji ACL i jak długo nosić ortezę? Każdy przypadek jest indywidualny i zawsze należy w tej sprawie zasięgnąć rady specjalisty. Asekuracja chodu za ich pomocą, trwa zazwyczaj do 3. tygodnia po zabiegu. Ortezę zakładamy wtedy, gdy jest ryzyko niekontrolowanych ruchów kolana, natomiast zazwyczaj odstawia się ją w 4. tygodniu po przeprowadzonym zabiegu. 

Spanie w ortezie po rekonstrukcji ACL

W trakcie snu powinno się zakładać ortezę, ponieważ właśnie wtedy ciało wykonuje wiele niekontrolowanych ruchów, a dzięki ortezie kolano jest ustabilizowane. To pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. W tej kwestii również najlepiej konsultować się ze specjalistą.

Jak wybrać ortezę po rekonstrukcji ACL?

Ważne, by po operacji kolana dobrać właściwą ortezę, która przyspieszy powrót do sprawności. Należy zakupić ją przed operacją, zakup ortezy tuż po operacji nie jest dobrym pomysłem - trudno ją prawidłowo dopasować, gdy czujesz ból w nodze. Nasz sklep medyczny w Krakowie AZM Medical ma w ofercie sprzęty medyczne o wysokiej jakości - ortezy stawu kolanowego i stabilizatory kolana  - w tym ortezy po rekonstrukcji ACL. Duży wybór modeli oraz różne rozmiary pozwolą dostosować ortezę do danego pacjenta. Ortezy stworzone są z trwałego, przepuszczającego powietrze materiału. Wybór właściwej ortezy, która usztywnia i stabilizuje kolano, pomoże w powrocie do zdrowia, warto więc postawić na zakup produktu o wysokiej jakości.