loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Orteza kolana - rodzaje i zastosowanie

Orteza kolana to rodzaj stabilizatora, który można nosić stale, lub wyłącznie wtedy, gdy nasilają się dolegliwości bólowe. Ortezy można stosować również prewencyjnie – z czego chętnie korzystają sportowcy. Usztywnienie kolana za pomocą ortezy nie sprawia jej użytkownikowi dyskomfortu i jest niezwykle skuteczne. Do czego służy orteza i ile kosztuje?

Co to jest orteza na kolano?

Orteza stawu kolanowego

Orteza kolan to nieinwazyjny stabilizator o zastosowaniu ortopedycznym. Do głównych zadań ortezy zalicza się stabilizację stawu kolanowego. Ortezy kolana stosuje się zazwyczaj z zalecenia lekarza ortopedy. Mogą one odciążać uszkodzone kości, tkanki i ścięgna. Ich noszenie może być rekomendowane również po złamaniach np. stawu kolanowego i kości podudzia. Na rynku do wyboru jest wiele rodzajów ortez – jaka orteza na kolano będzie najlepsza?

Jakie są rodzaje ortez?

Rodzaje ortez, które się stosuje, są zwykle uzależnione od konkretnych wskazań lekarza. Ogólnie, ortezy na kolano można skategoryzować według trzech typów:

  • Orteza półsztywna to stabilizator najczęściej stosowany przez osoby aktywne fizycznie i sportowców. Taka orteza kolana jest szczególnie polecana osobom, które w przeszłości doznały kontuzji i chcą zabezpieczyć kolano i stawy przed ponownym uszkodzeniem i dolegliwościami bólowymi. Orteza półsztywna ma wszyte dwie szyny, które skutecznie stabilizują kolano podczas ruchu.
  • Orteza elastyczna jest miękka i wygodna. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie kontuzjom. Można stosować ją okresowo – podczas nasilenia problemów zdrowotnych związanych np. z RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów), lub regularnie np. przy każdym treningu sportowym. Z ortez elastycznych najczęściej korzystają osoby, których staw skokowy jest mocno eksploatowany. W tej grupie osób są np. biegacze i siatkarze. Można ją również nosić podczas lekkiego skręcenia stawu kolanowego.
  • Ortezy z zegarem to najbardziej zaawansowane rodzaje ortez (np. orteza kolana — typ KAFO). Orteza z regulowanym kątem zgięcia jest zakładana i ustawiana przez lekarza ortopedę, ewentualnie rehabilitanta. Orteza taka, jak np. orteza kolana — typ FUSION stosowana jest przy poważniejszych uszkodzeniach i kontuzjach. Używa się jej np. po operacjach kolana, łąkotki i rzepki. W tym ostatnim przypadku orteza z zegarem jest dodatkowo wyposażona w specjalny, stabilizujący otwór na rzepkę.

Stabilizator kolana — w jaki sposób usztywnia staw kolanowy i rzepkę?

Ortezy takie jak np. orteza stawu kolanowego — typ Rehab, nie tylko stabilizują, ale również korygują ułożenie kolana. Dzięki nim można nie tylko odciążyć kolano, ale również ukierunkować właściwie wsparcie funkcji stawu. Ich budowa została zaprojektowana tak, aby równomiernie rozkładać nacisk na stawy, więzadła i kości, co realnie wpływa na poprawę sprawności ruchowej i redukcję bólu. Otwór na rzepkę w nowoczesnych ortezach jest dodatkowo wzmocniony miękkim silikonem. Wpływa to na prawidłową pozycję rzepki i zapobiega bolesnym otarciom.

Jak prawidłowo założyć ortezę na kolano?

Wiele osób zastanawia się jak założyć ortezę na kolano. I tak, jak w przypadku ortezy elastycznej, nie jest to szczególnie skomplikowane, tak w przypadku zaawansowanych modeli z zegarem – technika ma już ogromne znaczenie. Ortezę zakłada się zawsze w pozycji siedzącej z nogą wyprostowaną w kolanie. Środek zegara musi zawsze znajdować się w osi środkowej kolana. Paski powinny być mocno i dobrze zapięte, a cała orteza musi ściśle przylegać do ciała. Najczęściej pierwsze zakładanie ortezy odbywa się w obecności lekarza lub fizjoterapeuty, dlatego osoby, które nie mają pojęcia, jak prawidłowo założyć ortezę na kolano, mogę być o to spokojne.

Jak długo nosić ortezę na kolano?

Długość noszenia ortezy kolana uzależniona jest od rodzaju schorzenia i zaleceń lekarza. W przypadku stabilizatorów elastycznych można nosić je wyłącznie podczas aktywności fizycznej/treningu. Okres noszenia zaawansowanych modeli z zegarem może wynosić kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. O długości noszenia ortez kolana zawsze decyduje lekarz.

Ortezy miękkie — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ortezy miękkie muszą być przede wszystkim wygodne, elastyczne, lekkie i oddychające. Wykonanie ich z nowoczesnych materiałów, takich jak np. nowoczesny neopren, gwarantuje doskonałą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z ciała na zewnątrz dzianiny. Zapobiega to oparzeniom i redukuje ryzyko powstania dyskomfortu podczas aktywności. Niezbędny jest również wybór idealnego dla siebie rozmiaru stabilizatora. Zbyt duża, lub za ciasna orteza nie tylko nie będzie spełniać swojej funkcji, ale może nawet pogorszyć stan zdrowia.

Ile kosztuje orteza na kolano?

To, ile kosztuje orteza na kolano, uzależnione jest od jej rodzaju i wybranego modelu. Ortezy miękkie będą tańsze od modeli z zegarem. Wykorzystane materiały, renoma producenta i stopień zaawansowania ortezy mają ostateczny wpływ na jej cenę. Zakup ortezy na kolano – szczególnie jeśli sięga się po złożone modele z zegarem – wiąże się z pewnym wydatkiem. Chociaż na tego rodzaju produktach nie warto oszczędzać, dobrze jest wybrać fachowy sklep rehabilitacyjny, który umożliwia zakup ortez objętych refundacją NFZ. Ogólnie, można przyjąć, że koszt ortezy to wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Orteza kolana na NFZ — jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie z NFZ

Aby Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo zrefundował koszt zakupu ortezy kolana, niezbędne jest spełnienie przez pacjenta kilku warunków. Musi on zatem:

  • Być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
  • Mieć postawioną diagnozę z konkretnym kodem jednostki chorobowej.
  • Dysponować zleceniem od lekarza, potwierdzonym we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale NFZ.
  • Znaleźć sklep rehabilitacyjny, który realizuje takie wnioski.

Przed zakupem warto podjąć kontakt ze sprzedającym, aby upewnić się, czy wybrane rodzaje ortez podlegają refundacji.

Gdzie kupić ortezę na kolano?

Z pewnością najbezpieczniej jest kupować ortezy w sklepach rehabilitacyjnych – stacjonarnych i przyszpitalnych. Przed zakupem ortezy należy też sprawdzić, czy dana placówka realizuje wnioski o dofinansowanie z NFZ. W przypadku kosztownych ortez – ma to ogromne znaczenie dla budżetu pacjenta.

Stabilizator kolana ma wiele zastosowań. Począwszy od prewencyjnego, wykorzystywanego w celach sportowych po zastosowanie terapeutyczne – w procesie wychodzenia z niepełnosprawności i rekonwalescencji po poważnych operacjach i zabiegach. Noszenie ortezy kolana jest wygodną i nierzadko jedyną alternatywą ciężkiego i utrudniającego codzienne funkcjonowanie gipsu. Biorąc pod uwagę fakt, że NFZ może pokryć część kosztów jej zakupu – coraz więcej pacjentów z satysfakcją korzysta z jej leczniczych zalet.