loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Kinesiotaping - rola tejpów w wielu dziedzinach

Taśmy kinesiotaping są nowatorską metodą w fizjoterapii, która pozwala zmniejszyć ból i napięcie mięśni z całego ciała - określane również jako “tejpy”. Często można zauważyć je u sportowców - są to kolorowe plastry naklejane na różne partie ciała. Pierwszy raz zostały użyte w latach 70. w Japonii. Od tego momentu były coraz bardziej popularne wśród osób, zajmujących się sportem. Tejpy stworzone są z bawełny i kleju akrylowego, mają dobrą przepuszczalność powietrza i nadają się do używania ich pod wodą. 

 

Rola kinesiotapingu

Taśmy kinezjologiczne mają właściwości lecznicze, są traktowane jako element terapii. Kinesiotaping, określany też jako “dynamiczne plastrowanie” często stosowany jest podczas urazów mięśni, jednak plastry wykorzystuje się również w innych rodzajach urazów. Plastry można przyklejać m.in. na kolano, bark, kostkę, stopę, łokieć, udo czy łydkę. W jakim celu stosuje się kinesiotaping? 

 • ograniczają ból;
 • zmniejszają napięcia w mięśniach;
 • poprawiają przepływ krwi, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku;
 • ulepszają pracę układu mięśniowo-powięziowego;
 • zwiększają stabilność stawu, który jest kontuzjowany;
 • stanowią ochronę przed urazami.

W ortopedii stosuje się plastry m.in. w:

 • urazach kręgosłupa;
 • urazach kolana;
 • kontuzjach barku;
 • urazach stawu skokowego.

Plastry doskonale wspomagają układ mięśniowy człowieka, utrwalają prawidłową postawę, a nawet korygują istniejące już wady postawy. 

Jak korzystać z plastrów

Zaleca się, aby plastry naklejał fizjoterapeuta. Jeżeli jednak po konsultacji ze specjalistą, uzna on, że możemy plaster nakleić sami, warto zastosować się do następujących wskazówek:

 1. Skóra powinna być czysta i sucha. Należy przetrzeć ją gazą z alkoholem. Miejsca mocno zarośnięte należy wydepilować. 
 2. Zanim przykleimy plaster, określmy wielkość powierzchni ciała, na który chcemy ją zużyć. Używamy do tego celu specjalnych nożyczek, ponieważ zwykłe mogą postrzępić plaster.
 3. Plaster zaczyna działać mniej więcej godzinę po aplikacji. W tym czasie unikamy kontaktu z wodą. 
 4. Pamiętaj, aby nie stosować plastrów na podrażnioną albo zranioną skórę.

Gdzie kupić taśmy kinezjologiczne

Taśmy można dostać w sklepach medycznych, aptekach czy sklepach sportowych

Nasz sklep medyczny w Krakowie oferuje taśmy kinesiotaping, o dużej rozciągliwości, odporne na wodę i dobrze przepuszczające powietrze. Klienci sklepu są zadowoleni z produktów i oceniają je jako bardzo pomocne w nieprzyjemnych dolegliwościach. Przyciąga również przystępna cena adekwatna do jakości artykułów. Warto sięgać po sprawdzone produkty, szczególnie jeśli chodzi o nasze zdrowie!