loading image
539 350 983

Konsultant medyczny online

882 572 813

Sklep dyżurny Focha 33

735 986 088

Dział Handlowy

Jak wybrać odpowiednią ortezę kończyny górnej?

Upadki na rękę podczas biegania, jazdy na rowerze czy gry w piłkę, mogą spowodować uraz. Orteza nadgarstka to uniwersalne narzędzie stabilizujące i chroniące dłoń. Orteza na nadgarstek jest zalecana m.in. przy urazach stawu promieniowo nadgarstkowego, podczas zapalenia kaletek ścięgnistych, stanów zapalnych i zwyrodnień. Orteza nadgarstka używana jest również w czasie uprawiania niektórych dyscyplin sportowych - profilaktycznie zapobiega kontuzjom. Często występującymi urazami są: stłuczenia palca, zwichnięcie stawu barkowego i łokieć tenisisty, czyli zmiany struktury włókien kolagenowych w ścięgnach. 

orteza-konczyny-gornej

Orteza kończyn górnych - rodzaje 

Ortezy kończyn górnych dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich występują: 

  • kamizelka ortopedyczna, nazywana inaczej opatrunkiem typu Dessaulta, 
  • orteza odwodząca - na kończynę górną lub dolną,
  • orteza na przedramię lub ramię, 
  • orteza na bark,
  • orteza na palec, kciuka lub całą rękę,
  • orteza łokcia.

Sklepy medyczne A.Z.M. Medical oferują udoskonalone modele  - np. ortezę odwodzącą kończyny górnej Immobil 50A11. Zawiera dużą ilość regulacji kąta, a użyty materiał przepuszcza powietrze. 

Orteza kończyn górnych - jak dobrać odpowiednią? 

Odpowiedni usztywniacz to precyzyjne dopasowanie wielkości i wybór dobrego materiału. Lekki, przepuszczający materiał sprawdzi się najlepiej - skóra nie będzie się pocić, nie ulegnie też podrażnieniom i reakcjom alergicznym. Stabilizator u niektórych osób noszony jest przez całą dobę, dlatego trzeba zwrócić uwagę na wagę, dokładną budowę i inne elementy. Orteza może na przykład posiadać pasy regulujące lub dodatkowe fiszbiny, wpływające na lepsze usztywnienie. Na komfort użytkowania ortezy wpływa też np. możliwość jej szerokiego lub całkowitego rozpięcia. Dlaczego jest to ważne? Jeżeli nadgarstek lub inna część kończyny górnej jest stłuczona, wkładanie i zdejmowanie ortezy może powodować dyskomfort wynikający z tarcia materiału na skórę. 

Konsultacja w sklepach medycznych w Krakowie

Nasz sklepy medyczno-ortopedyczne w Krakowie to nie tylko wysokiej jakości ortezy, ale też fachowa pomoc. Możliwa jest bezpośrednia konsultacja z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiednią ortezę - zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Wykorzystanie tej możliwości jest bardzo praktyczne, zmniejsza ryzyko błędnych decyzji i oszczędza czas - doradztwo fizjoterapeuty można od razu połączyć z zakupem konkretnego modelu. 

Refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia

Wiele osób zastanawia się czy anatomiczna orteza łokciowa lub usztywnienie palca da się wykonać przy skorzystaniu z refundacji NFZ. To możliwe, zwłaszcza w sklepie A.Z.M. Medical w Krakowie. Aby dostać dofinansowanie na sprzęt ortopedyczny - w tym ortezy, trzeba uzyskać skierowanie od specjalisty takiego jak np. ortopeda, chirurg, reumatolog, neurolog, lekarz rehabilitacyjny, magister fizjoterapii. W tym celu potrzebna jest pomoc lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego), który choć sam nie może wystawić zlecenia na ortezę, może dać skierowanie do specjalisty z wymienionej wcześniej grupy. Jeśli posiadamy już zlecenie na dofinansowanie, Narodowy Fundusz Zdrowia musi je jeszcze potwierdzić - żeby tak się stało konieczna jest bezpośrednia wizyta w oddziale. 

Stabilizator po zwichnięciach i złamaniach

Szyna na rękę i inne części ciała to produkt, który należy stosować w leczeniu pourazowym - zawsze według zaleceń lekarskich. Wykorzystanie sprzętu z zaufanych sklepów medycznych daje gwarancję bezpieczeństwa i komfortu stosowania usztywniaczy. W A.Z.M. Medical dostępne są wyspecjalizowane ortezy, których zakup może być objęty refundacją NFZ.