Konsultant medyczny online
Sklep dyżurny Focha 33
Dział Handlowy
But pneumatyczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które w wyniku doznanej kontuzji mają zalecenie usztywnienia i ustabilizowania stopy, stawu skokowego i ogólnie – kończyny dolnej. Czy but typu Walker zamiast gipsu na nodze jest na pewno dobrym rozwiązaniem? Jakie są zalety i wskazania do jego noszenia?
Gips zakładany jest przez lekarza i służy do usztywnienia i ustabilizowania części ciała, która doznała urazu. Nie da się jednak ukryć, że jego noszenie nie należy do komfortowych. Gipsu nie powinno się moczyć, co utrudnia zachowanie higieny kontuzjowanej części ciała, a czasem uniemożliwia nawet codzienne czynności, takie jak np. prysznic. Co więcej, osoby, które noszą gips kończyny dolnej, mają często problem z przecieraniem się spodniej części gipsu podczas chodzenia.
But pneumatyczny jest nowoczesną odpowiedzią na potrzeby pacjentów, którzy doznali urazów kończyny dolnej. To wyrób medyczny, który, jeśli lekarz zezwoli, może być doskonałą, lżejszą i wygodniejszą alternatywą gipsu. But typu Walker stosuje się zazwyczaj w celu usztywnienia i ustabilizowania stopy i podudzia, ale nie tylko! To dość popularne rozwiązanie, które sprawdza się również w trakcie leczenia kontuzji stawu skokowego. But pneumatyczny jest wygodniejszy i lżejszy od gipsu i w realny sposób poprawia komfort życia pacjenta, a także jego mobilność.
Za wygodą stosowania tego typu ortezy stoi zarówno sama konstrukcja buta pneumatycznego, jak i materiały, które zostały wykorzystane do jego produkcji. To lekki i przewiewny stabilizator stawu skokowego, który zapewnia idealną cyrkulację powietrza, chroni stopę przed przegrzaniem, otarciami i bolesnymi pęcherzami. To wszystko możliwe jest nie tylko dzięki budowie buta, ale przede wszystkim wykorzystania najwyższej jakości materiałów. Ortezy i buty pneumatyczne zakłada się zawsze wyłącznie ze wskazań lekarza. Czas ich stosowania i zakres mobilności pacjenta również powinien wynikać z konkretnych zaleceń. Czasami zdarza się, że skomplikowana kontuzja uniemożliwia założenie lekkiej ortezy i niezbędne będzie wykorzystanie do stabilizacji gipsu.
Głównym zadaniem ortezy na staw skokowy tego typu jest przede wszystkim stabilizacja pneumatyczna. Oznacza to, że but powinien doskonale znosić wszystkie naturalne wstrząsy, które powstają w wyniku chodzenia – zetknięcia się stopy z podłożem. Poza tą cechą dobry produkt można poznać również po miękkiej wyściółce, która zapewnia komfort noszenia i redukuje ryzyko powstawania otarć. Istotne jest również to, czy orteza stawu skokowego tego typu będzie wyposażona w dodatkową powierzchnię antypoślizgową, która ułatwia poruszanie się i zapobiega ewentualnym poślizgnięciom na gładkich powierzchniach. Podeszwa powinna być odpowiednio wyprofilowana i ułatwiać chodzenie.
Finalnie – trwałe pasy np. na mocne rzepy umożliwiają idealne dopasowanie buta do kostki, co jest niezbędne do tego, by but pneumatyczny przynosił oczekiwane rezultaty. Jak widać naprawdę dobra orteza, musi spełniać szereg określonych wymagań. Na rynku sprzętu ortopedycznego można znaleźć sprawdzone rozwiązania, takie jak np. lekka orteza unieruchamiająca stopę i staw skokowy Form Fit Figure lub bardziej zabudowana, ale nie mnie lekka orteza stawu skokowego i stopy Air Step Walker.
Gips na nodze może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie osób, które doznały jej urazu. Czasem okres unieruchomienia trwa nawet kilkanaście tygodni! Orteza na kostkę – but Walker może być stosowana w przypadku poważniejszych zwichnięć, złamań, uszkodzenia kości śródstopia, a także stanów pooperacyjnych. Komfort związany z jej noszeniem jest jednak nieporównywalnie wyższy niż w przypadku ciężkiego gipsu